Zánět slinivky břišní je závažným onemocněním, které může pacienta ohrozit na životě. Zahrnuje dvě základní skupiny onemocnění. Může mít akutní i chronickou podobu a často se vrací i po vyléčení. Zánět je způsoben infekcí, poraněním, ucpáním nebo vlivem toxinů.
|
|
|
Při pozorování těchto příznaků je důležité neprodleně vyhledat lékaře, protože můžete velmi rychle upadnout do šoku způsobeného poklesem krevního tlaku a zhoršenou srdeční činností.
|
Osoby s chronickým onemocněním výrazně hubnou, protože kvůli bolesti omezují jídlo a díky nedostatečnému zásobení trávicí šťávou u nich dochází ke špatnému trávení živin.
Akutní zánět slinivky je způsobem ucpáním vývodů, infekcí, toxickými faktory nebo poraněním. Vyskytuje se častěji u mužů mezi 30. a 50. rokem věku, ale v poslední době se vyskytuje u stále mladších lidí. V polovině případů je příčinou dlouhodobá konzumace tvrdého alkoholu. Každý zánět trvale poškozuje slinivku. Alkohol slinivku poškozuje i nepřímo.
Nebezpečnost zánětu slinivky spočívá především v tom, že se aktivují trávicí enzymy uvnitř slinivky a slinivka tak začíná poškozovat sama sebe a nejbližší okolí. Další významnou příčinou zánětu je žluč. Ta se za normálních okolností do slinivky nedostane, pokud nedojde k ucpání společného výhodu slinivky a žlučovodu žlučovým kamenem. Dochází pak k podráždění slinivky, které může skončit i těžkým, život ohrožujícím zánětem.
Jsme připraveni Vám pomoci.
Důležité informace Vám sdělíme na telefonním čísle 775 44 77 55
Hovor je nezávazný, informativní a slouží pouze jako podklad pro Vaše rozhodnutí.
Sledujte nás na Facebooku
© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři