Onemocnění karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom, který nejvíc postihuje ty, kteří pracují na počítači. Toto onemocnění způsobuje poškození či postižení středního nervu v karpálním tunelu.
Tlakové poškození může vzniknout chronickým přetěžováním zápěstí například při práci na počítači kvůli špatné ergonomii. Mezi další poškození patří úrazy zápěstí, záněty šlach a vazů nebo ke vzniku onemocnění také můžou vést hormonální změny v organismu používáním antikoncepce, menopauzy nebo těhotenství.
Jak tedy poznat o jaké onemocnění se jedná? My jsme zde proto, abychom Vám pomohli efektivně diagnostikovat přesnou příčinu problém a začali okamžitou léčbu.
Karpální tunel je tzv. úzká štěrbina na vnější straně zápěstí. Touto štěrbinou prochází do dlaně mediánní nerv, jehož úkolem je přenášet impulsy z mozku do palce, ukazováčku, prostředníčku a části prsteníčku.
Při opírání zápěstí o tvrdou desku stolu dochází postupem času ke zmenšování karpálního tunelu. Tím dojde k podráždění nebo přímo poškození nervu, který pak nefunguje tak, jak má. To způsobuje bolesti, brnění, ale také ztrátu citlivosti v prstech.
Častěji se toto onemocnění vyskytuje u žen s nadváhou ve věku 30 až 60 let. Syndrom karpálního tunelu se týká nejvíce administrativních pracovníků, lidí pracující několik hodin na počítači či u pásu.
Rizikem vzniku tohoto onemocnění jsou stále opakující se pohyby ruky a prstů, při kterých dochází při psaní na počítači a stroji, hraní na klavír, prací na pásu atd. Kvůli přetížení může dojít k zánětu šlach a vazů, u něhož dojde k otoku struktur v oblasti karpálního tunelu.
Vznik potíží či výrazné zhoršení se zvyšuje také s hormonálními změnami (např. při užívání hormonální antikoncepce, menstruačního cyklu, těhotenství atd.).
Mezi příznaky můžeme zařadit:
|
|
Dále se může objevit otok v oblasti zápěstí.
Diagnostika syndromu kaprálního tunelu probíhá za pomoci metody EMG nebo na speciálním pracovišti.
Předcházet tomuto onemocnění můžeme velmi jednoduše. Měli bychom dodržovat doporučené přestávky při práci na počítači. Při bolesti přikládat led, který pomůže proti bolesti. Často ohýbat prsty a protřepávat ruce. Důležitý je také příjem vitamínu B6.
Kromě toho jsou na trhu k dispozici speciální podložky pod zápěstí, které zajistí, aby bylo zápěstí v jedné rovině s předloktím.
umožňuje vyšetření pokrokovou neinvazivní cestou, kterou s vysokou přesností zjišťujeme příčiny syndromu karpálního tunelu. Certifikovaný přístroj provede celkový screening orgánu, problémová místa označí a vyšetří do hloubky, specifikuje s vysokou přesností příčiny onemocnění a stanoví diagnózu.
Vyšetříme Vás bez odběrů, vpichů, rychle a bezbolestně. Součástí vyšetření je návrh léčby a doporučení vhodných preventivních opatření s cílem zamezit opakování onemocnění orgánu, který má v našem těle životně důležitou funkci.
Jsme připraveni Vám pomoci.
Důležité informace Vám sdělíme na telefonním čísle 775 44 77 55
Hovor je nezávazný, informativní a slouží pouze jako podklad pro Vaše rozhodnutí.
Sledujte nás na Facebooku
© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři