Infarkt je specifickým druhem onemocnění. V lékařství se jako infarkt označuje odumření určitého druhu tkáně z důvodu ucpání cévy, která tuto tkáň zásobuje krví. Céva může být ucpána sraženinou, cholesterolem, stlačením nebo protržena. Mezi infarkt se řadí celá řada nemocí - infarkt myokardu neboli srdce, dále plicní embolie, sepse, kýla, gangréna nebo mozková mrtvice.
My jsme připraveni Vám pomoci. Dokážeme rychle a přesně diagnostikovat onemocnění a nasadit opravdu účinnou léčbu.
Infarkt myokardu často známý také jako srdeční mrtvice je onemocnění, které způsobuje přerušení zásobování krví určitých částí srdce.
Infarkt často vzniká náhlým ucpáním srdeční tepny (například krevní sraženinou). Následkem takového ucpání může být naprostá zástava oběhu a následná smrt. Pokud není proud krve v tepně obnoven do 2 hodin, dochází k nezvratnému poškození srdce. Nikdy bychom příznaky srdečního infarktu neměli podceňovat.
Mezi první příznaky patří:
|
|
Infarkt myokardu se vyskytuje více u mužů než u žen. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let. Rizikové faktory lze rozdělit na dvě skupiny – neovlivnitelné a ovlivnitelné. Mezi neovlivnitelné faktory patří věk, pohlaví a rodinné dispozice. Mezi rizikové prvky, které jsou ovlivnitelné, se řadí kouření, zvýšený tlak v krevním řečišti, zvýšená hladina tuků, dědičnost, obezita, cukrovka nebo vysoká srážlivost krve. Nepříznivý vliv má také stres, fyzická zátěž nebo výkyvy počasí.
Dalším příkladem je mozková mrtvice. Ta je z více než 80% zapříčiněna právě infarktem. Mozková mrtvice se projeví slabostí až ochrnutím určité části těla, slepotou, poruchou řeči nebo sluchu nebo nevysvětlitelná závratí. První pomocí je zavolat okamžitě záchrannou službu, hlídat nemocného, aby neupadl do bezvědomí a nepřestal dýchat. Pokud dojde k přerušení dýchání, je nutné provést okamžitou resuscitaci.
Charakteristickým je, že pacient vypadá jako by byl mimo sebe a je zmatený. Mezi další běžné příznaky se řadí:
Riziko vzniku mozkové mrtvice se zvyšuje s věkem. Není však vyloučeno, že mozkovou chorobou nemůže onemocnět i dítě. Dalším rizikovým faktorem je vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina tuků v těle. Dále samozřejmě také kouření či vrozené vady mozkových cév.
Hlavní příčinou vzniku mozkové choroby je ve většině případů ateroskleróza. Prevence by tedy měla být zaměřena na odstraňování příčin aterosklerózy. Další vhodnou prevencí je také úprava jídelníčku – omezení živočišných tuků, soli a cholesterolu, a aktivní styl života.
Plicní embolie patří také k poměrně častému příkladu infarktu. Plicní embolii způsobuje ucpání krevního řečiště plic sraženinou z dolní končetiny.
Onemocnění se projevuje náhlou dušností, silnou bolestí na hrudi, kašlem a případným vykašláváním krve. Toto onemocnění může vést až ke smrti.
K rizikovým faktorům se řadí dlouhodobý pobyt na lůžku, úraz, vysoká obezita, těhotenství, kombinace antikoncepce a kouření nebo maligní tumory.
Základní prevencí proti plicní embolii je udržování zdravého životního stylu, tedy vyvarování se obezity, přestání kouření, konzumace ovoce a zeleniny a aktivní sport.
umožňuje vyšetření pokrokovou neinvazivní cestou, kterou s vysokou přesností zjišťujeme příčiny infarktu. Certifikovaný přístroj provede celkový screening organismu, problémová místa označí a vyšetří do hloubky, specifikuje s vysokou přesností příčiny onemocnění a stanoví diagnózu.
Vyšetříme Vás bez odběrů, vpichů, rychle a bezbolestně. Součástí vyšetření je návrh terapie a doporučení vhodných preventivních opatření s cílem zamezit opakování onemocnění.
Jsme připraveni Vám pomoci.
Důležité informace Vám sdělíme na telefonním čísle 775 44 77 55
Hovor je nezávazný, informativní a slouží pouze jako podklad pro Vaše rozhodnutí.
Sledujte nás na Facebooku
© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři